Pulpity
Informacje podstawowe
Pulpity z umieszczonymi na nich widżetami dają użytkownikowi możliwość szybkiego wglądu w wybrane parametry mające wpływ na uprawy – wilgotność podłoża, temperaturę, zasobność mineralną gleby. Daje też możliwość ręcznego sterowania nawadnianiem.
Organizacja pulpitu
Pulpity składają się z kontenerów, w których umieszczane są kafelki. Kontener z kafelkami nazywany będzie w dalszej części instrukcji widżetem.
Poniżej widok pustego kontenera:
Podczas dodawania nowych widżetów do pulpitu tworzony jest kontener i umieszczane są w nim wybrane przez użytkownika kafelki.
Układ widżetów
Rozmiar kontenerów dostosowywany jest automatycznie do szerokości okna przeglądarki. W zależności od tego, czy wyświetlamy aplikację na ekranie o dużej rozdzielczości, czy w aplikacji mobilnej, widok pulpitu będzie się zmieniał.
Dla najszerszych ekranów widżety będą wyświetlane w dwóch kolumnach, a w każdym z kontenerów będą wyświetlane kafelki w 4 kolumnach.
Przy trochę węższych ekranach (oknach przeglądarki), na pulpicie będą mieściły się dwie kolumny z widżetami, w pierwszej kolumnie kontenerów będą widoczne 4 kolumny kafelków, natomiast w drugiej kolumnie kontenerów – 2 kolumny kafelków:
Przy urządzeniach o mniejszej rozdzielczości na pulpicie będzie widoczna tylko jedna kolumna z widżetami, w której będą widoczne 4 kolumny z kafelkami, bądź tylko 2 kolumny z kafelkami dla urządzeń mobilnych.
Kolejność wyświetlania widżetów
O kolejności widżetów decyduje użytkownik. Może on zmieniać ich układ, a przy zmianie szerokości okna przeglądarki system będzie zachowywał ich kolejność.
Po zmianie szerokości okna przeglądarki, widżety po prawej stronie zostaną przeniesione na lewą stronę (do jednej kolumny), zachowując odpowiednią kolejność
Zmiana kolejności widżetów
Zmiana kolejności widżetów jest bardzo prosta, nie wymaga przechodzenia do trybu edycji.
Po prostu kliknij uchwyt widżetu widoczny w prawym górnym rogu kontenera i przeciągnij go w nowe miejsce. Możesz go przesunąć na koniec bądź zamienić kolejnością z innym widżetem. Jego nowa lokalizacja zostanie zapamiętana automatycznie.
Zmiana kolejności kafelków w widżecie
Kolejność kafelków wewnątrz widżetu można zmieniać w prosty sposób bez potrzeby przechodzenia do trybu edycji widżetu.
- Kliknij przycisk ze strzałkami, aby przejść do trybu zmiany kolejności kafelków.
- Kliknij myszką w uchwyt na środku kafelka, którego położenie chcesz zmienić i przeciągnij go w nowe miejsce (w ramach tego samego widżetu).
- Kliknij ikonkę zapisu, aby zachować zmiany i wyjść trybu zmiany kolejności.
- Jeśli nie chcesz zapisywać zmienionej kolejności kafelków kliknij ikonkę anulowania zmian.
- Możesz też usunąć wybrany kafelek z widżetu klikając ikonkę kosza.
Rozwijanie i zwijanie kafelka
Część kafelków można „rozwijać” w celu pokazywania danych historycznych (wykresy za danymi z ostatnich 3 dni) bądź szczegółowych danych na temat statusu modułów czy parametrów upraw.
Po najechaniu na kafelek, który można „rozwinąć”, kursor myszki zmienia się na na dwie strzałki rozbieżne, wskazujące na to, że po kliknięciu kafelek się rozwinie.
W celu „zwinięcia” kafelka należy kliknąć prawą jego część, tę z ikonką i wartością prezentującą ostatnią wartość. Kursor zmienia wtedy się na dwie zbieżne strzałki informujące, że po kliknięciu kafelek się zwinie.
Po kliknięciu kafelka, który chcemy rozwinąć, pozostałe kafelki w tym widżecie zostaną przesunięte w dół, aby zrobić miejsce na poszerzony kafelek.
Menu na kafelku
Menu dostępne po kliknięciu ikonki z trzema kropkami w prawym górnym rogu kafelka zawiera następujące polecenia:
- Szczegóły – wybranie tej opcji spowoduje przejście do sekcji z modułami i wyświetlenie szczegółowych informacji o wybranym module.
- Raport – ta polecenie przechodzi do sekcji z raportami i wyświetla kreator raportu dla tego modułu.
- Automatyczna skala – opcja ta powoduje rozciągnięcie wykresu na całą wysokość kafelka poprzez odpowiedni dobór minimum i maksimum na osi Y.
Informacja o aktualności danych na kafelku
Od wersji 2.1.0 systemu Agreus® na kafelku wyświetlana jest grafika symbolizująca aktualność informacji wyświetlanych na kafelku.
Ponieważ dane z urządzeń pomiarowych przesyłane są z różną częstotliwością, informacja na widżetach może mieć różną aktualność. Część danych może być sprzed kilku minut, część sprzed kilkudziesięciu.
Wyświetlana grafika symbolizuje zegar. Jego wypełnienie jest proporcjonalne do upływającego czasu. Puste kółko oznacza, że dane właśnie zostały odebrane. Wypełniona ćwiartka oznacza, że od przesłania wyświetlanych informacji upłynęło 15 minut, podobnie jak ba cyferblacie zegara.
Dodatkowo zegar ten zmienia kolor: dla danych nie starszych niż 15 minut jest zielony, dla starszych niż 15 minut, ale nie starszych niż 30 minut – pomarańczowy, dla pozostałych – czerwony.
Ręczne sterowanie
Kafelki reprezentujące strefy nawadniania lub inne urządzenia wykonawcze służą jednocześnie do ręcznego ich włączania i wyłączania. Po najechaniu na taki kafelek ikonka zmienia swój kształt i wyświetlana jest jako symbol włączania/wyłączania.
Aby ręcznie uruchomić wybraną sekcję bądź urządzenie należy kliknąć w reprezentujący je kafelek na pulpicie.
Wyświetlone zostanie okienko, w którym możemy określić czas, po którym dana strefa (bądź urządzenie) zostanie automatycznie wyłączone. Możemy wybrać też opcję włączenia na stałe, a w przypadku nawadniania, również opcję ferygacji.
W przypadku, kiedy sekcja/urządzenie została włączona ręcznie, można ją również zatrzymać klikając w taki kafelek.
Tworzenie nowego pulpitu
- Kliknij klawisz Menu pulpitu (dolny prawy róg okna aplikacji).
- Wybierz polecenie Nowy pulpit.
- Wyświetli się okno Nowy pulpit, w którym wpisz nazwę dla nowego pulpitu.
- Kliknij Zapisz by utworzyć pulpit o podanej nazwie. Aplikacja przełączy się na nowy pulpit, (jego nazwa pojawi się na liście w menu głównym aplikacji) i wyświetli się okno do dodawania nowych widżetów.
Przechodzenie między pulpitami
W menu głównym aplikacji należy kliknąć w Pulpit, co spowoduje rozwinięcie się listy dostępnych pulpitów. Kliknięcie w wybrany pulpit w menu spowoduje przełączenie się aplikacji na ten pulpit i załadowanie widżetów utworzonych w ramach tego pulpitu.
Tworzenie widżetów
W celu dodania widżetu do wybranego pulpitu:
- Przejdź na pulpit, na którym chcesz utworzyć widżet, wybierając go z menu głównego aplikacji po lewej stronie okna.
- Kliknij klawisz Menu pulpitu (dolny prawy róg okna aplikacji).
- Wybierz Dodaj widżet.
- W oknie dodawania nowego widżetu wybierz typ widżetu, jaki chcesz dodać.
- Zasoby – tutaj dodasz kafelek z wartością odczytywaną przez wybrany czujnik (jak np. wilgotność podłoża czy temperatura powietrza), wybraną sekcję nawadniania lub osprzęt, w celu wyświetlania ich stanu oraz ręcznego sterowania, czy też kafelek przedstawiający status systemu (stan czujników, parametrów, nawadniania). Zobacz Dodawanie zasobów.
- Wykres – ten rodzaj widżetu pozwala na wyświetlenie wykresu z wybranej wielkości (wilgotności, temperatury, EC, MCI lub innych parametrów) z kilku czujników jednocześnie. Zobacz Dodawanie wykresu.
- Mapa – widżet mapy wyświetla fragment mapy z naniesionymi zasobami użytkownika. Skala i domyślny wycinek mapy definiowany jest przez wybrany element (obszar, sekcję nawadniania, moduł lub obiekt na mapie). Zobacz Dodawanie mapy.
- W zależności od tego, jaki typ widżetu wybrałeś, zdecyduj jakie zasoby, parametry czy obszary mapy chcesz widzieć na widżecie.
- Wprowadź (opcjonalnie) nazwę widżetu wyświetlaną w lewym górnym rogu kontenera.
- Kliknij przycisk Zapisz, aby dodać nowy widżet do pulpitu.
Dodawanie zasobów
Jeśli wybierz opcję Zasoby w oknie dodawania widżetu, wyświetlone zostanie kolejne okienko służące do wskazywania zasobów, które mają się znaleźć w nowym widżecie.
Zasoby dostępne w systemie Agreus® podzielone zostały na cztery kategorie:
- Moduły pomiarowe
- Sekcje
- Osprzęt
- Status systemu
Moduły pomiarowe
Opcja Moduły pomiarowe umożliwia wybór dowolnych parametrów zwracanych przez moduły pomiarowe Agreus®.
- Kafelki reprezentujące pojedyncze parametry modułów pomiarowych. Kliknij kafelek, aby dokonać wyboru.
- Pole wyszukiwania zasobów – wpisz fragment nazwy modułu, aby przefiltrować listę parametrów do tych spełniających kryteria wyboru.
- Filtr ułatwiający wybór parametrów – listę możesz przefiltrować tylko do parametrów z wybranych modułów, bądź tylko jednego kryterium, np. temperatura podłoża.
- Pole szybkiego wyboru – kliknięcie tego pola powoduje zaznaczenie/odznaczenie wszystkich wyświetlanych kafelków.
- Po dokonaniu wybory kafelków z parametrami kliknij przycisk Zatwierdź, aby powrócić do okna tworzenia nowego widżetu.
Można też wybrać jeden parametr (np. wilgotność podłoża) dla wszystkich dostępnych sond glebowych.
Sekcje
Opcja Sekcje umożliwia wybór sekcji nawadniania utworzonych na danym koncie Agreus®.
- Kafelki reprezentujące sekcje nawadniania dostępne na koncie. Kliknij w wybrany kafelek, aby go zaznaczyć.
- Wyszukiwarka ułatwiająca wybór sekcji po nazwie.
- Pole szybkiego wyboru pozwala na szybkie zaznaczenie (lub odznaczenie) wszystkich sekcji.
- Przycisk Zatwierdź zamyka okno i wraca do formularza dodawania nowego widżetu.
Osprzęt
Opcja Osprzęt umożliwia wybór różnego rodzaju urządzeń dostępnych na koncie, takich jak pompy, oświetlenie, deszczomierze.
Wybór osprzętu wygląda podobnie, jak w przypadku zasobów i sekcji – w oknie z kafelkami reprezentującymi poszczególne urządzenia należy kliknąć te, które mają znaleźć się w nowym widżecie.
Status systemu
Widżet może zawierać kafelki dające pogląd na kondycję zasobów zgromadzonych w ramach danego konta Agreus®.
Kafelek Moduły prezentuje status wszystkich modułów – czy jest z nimi komunikacja, czy sygnał radiowy nie jest zbyt niski, czy nie są zbyt słabe baterie.
Kafelek Parametry prezentuje informacje zbierane przez moduły pomiarowe – czy wszystkie parametry upraw mieszczą się w przyjętych granicach, czy też może te wartości graniczne zostały przekroczone.
Kafelek Nawadnianie przestawia status nawadniania w bieżącym dniu – czy wszystkie harmonogramy wykonane zostały bez błędów, czy może były jakieś problemy.
Kafelek Sterowanie przestawia status wykonywania programów sterowanie urządzeniami wykonawczymi – czy wszystkie programy zostały wykonane poprawnie, czy może nastąpiły jakieś sytuacje zwracające błąd.
Więcej informacji na temat kafelków ze statusem systemu można znaleźć w rozdziale Elementy składowe widżetów -> Zasoby -> Status systemu.
Dodawanie wykresu
Wybranie opcji Wykres w oknie dodawania widżetu, spowoduje wyświetlenie okienka do wyboru parametrów wykresu, który będzie wyświetlany w widżecie.
- Pole nazwy wyświetlanej na widżecie (opcjonalne).
- Zdefiniuj ile dni wstecz ma znaleźć się na wykresie. Cyfra 0 oznacza, że wykres będzie zaczynał się o godz. 00:00 bieżącego dnia. Jeśli wybierzesz 1, dodatkowo wyświetlony zostanie wczorajszy dzień itd.
- Pole wyboru typu wykresu – którym jest wielkość zwracana przez moduły pomiarowe: temperatura, wilgotność, EC, MCI itd.
- Zaznaczenie pola Rysuj siatkę skutkuje dodaniem siatki godzinowej i wartości na wykresie.
- Automatyczna skala – zaznaczenie tej opcji spowoduje, że parametry osi Y (minimum i maksimum) będą tak dobierane, aby wykres rozciągnięty był maksymalnie na całym obszarze widżetu.
- Opcja ograniczenia punktów na wykresie pozwala wygładzić krzywe, w celu lepszego uwidocznienia trendu zmian i przyspieszenia działania widżetu. Dodatkowo można wybrać opcję rysowania wartości minimalnych i maksymalnych.
- Możesz wybrać kilka źródeł danych (czujników pomiarowych), które będą wyświetlane na jednym wykresie. Nie należy wybierać zbyt dużej liczby źródeł danych, gdyż może to spowodować utratę czytelności wykresu i spowolnienie działania widżetu.
- Kliknij Zapisz, aby zakończyć tworzenie nowego widżetu z wykresem.
Dodawanie mapy
Wybranie opcji Mapa w oknie dodawania widżetu spowoduje wyświetlenie formularza do wyboru opcji mapy.
- Pole nazwy widżetu z mapą (opcjonalne).
- Wybór elementu, który znajdzie się w centrum mapy i do którego dostosowana zostanie skala mapy. Do wyboru są opcje Obiekt, Obszar, Sekcja, Moduł.
- Po wybraniu typu wskaż konkretny zasób.
- Pole wyszukiwania ułatwia wybór właściwego elementu.
- Po wskazaniu głównego elementu z listy na mapie wyświetli się podgląd fragmentu mapy, który znajdzie się na widżecie.
- Kliknij Zapisz, aby zakończyć tworzenie widżetu zawierającego mapę.
Edycja widżetu
Podrozdział w trakcie aktualizacji.
Usuwanie widżetu
- Kliknij klawisz Menu pulpitu (dolny prawy róg okna aplikacji).
- Wybierz Edytuj pulpit. Na pasku tytułowym okna widżetu w prawym górnym rogu pojawi się ikona Usuń (krzyżyk). Kliknij tą ikonę.
- Wyświetli się okno komunikatem by potwierdzić usunięcie widżetu.
- Jeśli nie chcesz jednak usuwać widżetu, wtedy kliknij Anuluj.
- Aby usunąć kliknij OK. Widżet zostanie usunięte z danego pulpitu.
Zmiana nazwy pulpitu
- Kliknij klawisz Menu pulpitu (dolny prawy róg okna aplikacji).
- Wybierz Zmień nazwę. Wyświetlone zostanie okienko z jego obecną nazwą.
- Wpisz nową nazwę pulpitu pamiętając, że nie może ona być dłuższa niż 16 znaków.
- Kliknij przycisk Zapisz aby zachować nową nazwę.
Usuwanie pulpitu
- Przejdź na pulpit, który chcesz usunąć.
- Kliknij klawisz Menu pulpitu (dolny prawy róg okna aplikacji).
- Wybierz Usuń pulpit.
- Wyświetli się okno Usuwanie pulpitu.
- Jeżeli jesteś zdecydowany by pulpit usunąć, wtedy kliknij OK. Pulpit zostanie usunięty i zniknie z listy w menu głównym aplikacji.
- Jeśli nie chcesz jednak usuwać pulpitu, kliknij Anuluj. Pulpit ani widżety nie zostaną usunięte.