W tym rozdziale

Ostatnia aktualizacja: 2023-09-29

Konstrukcja produktu

Rozwiązanie AGREUS® 2.0 składa się z kilku elementów:

Sprzęt, czyli moduły
  1. Moduł sterujący – Stacja Bazowa Nucleus AGB–2000
  2. Moduły pomiarowe zwane czujnikami:
    • Sonda glebowa Terra 100 SOLO – AM–100–101 – sonda o długości trzonu 104 cm, z jednym elementem pomiarowym,
    • Sonda glebowa Terra 100 TRIO – AM–100–103 – sonda o długości trzonu 104 cm, z trzema elementami pomiarowym ulokowanymi co 10 centymetrów jeden nad drugim,
    • Sonda glebowa Terra 50 SOLO – AM–100–51 – sonda o długości trzonu 54 cm, z jednym elementem pomiarowym,
    • Czujnik temperatury i wilgotności powietrza ENVIRO – AM–200.
  3. Moduły wykonawcze:
    • Moduł przekaźnikowy LUMINO – AM–401,
    • Moduł zaworowy VALVO AC – AM–411,
    • Moduł zaworowy VALVO DC – AM–421.

Więcej informacji na temat urządzeń znajdziesz w sekcji Moduły AGREUS®.

Broker MQTT
Aplikacja AGREUS®, dostępna w dwóch wersjach:
  1. Przez przeglądarkę WWW,
  2. Dedykowana aplikacja mobilna na urządzenia z Android.

Dane z czujników są przesyłane do stacji bazowej, która z kolei transmituje je do aplikacji AGREUS® w której znajduje się broker MQTT. Dalej dane trafiają do aplikacji. Schemat przepływu danych prezentuje ilustracja poniżej:

Aplikacja

Oprogramowanie AGREUS® dostępne jest przez przeglądarkę WWW lub aplikację mobilną dedykowaną na urządzenia z systemem Android.

Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja systemu AGREUS® jest bardzo intuicyjna i bezproblemowa, ponieważ nie ogranicza nas konfiguracja sprzętowa użytkownika końcowego, Użytkownik nie ma problemów z niezgodnością oprogramowania lub brakiem sterowników na urządzeniu końcowym.

Każdy użytkownik tworzy konto w systemie, dzięki czemu może konfigurować wygląd aplikacji do swoich potrzeb, poprzez definiowanie pulpitów użytkownika. Jeden użytkownik może mieć wiele pulpitów, zatem może skonfigurować sobie różne widoki, aby bez zagłębiania się w poszczególne funkcjonalności systemu widzieć kluczowe dla niego informacje, np. na temat wilgotności gleby na kwaterze, która go szczególnie interesuje, czy zmiany temperatury w obszarze monitorowanym przez czujnik temperatury i wilgotności powietrza.

Główną funkcjonalnością AGREUS® jest monitorowanie wilgotności, temperatury i zasolenia gleby lub podłoża. Innowacyjność produktu polega na tym, że dane z sond glebowych są przesyłane drogą radiową (niskie zużycie energii, brak ryzyka uszkodzenia okablowania przez zwierzęta lub maszyny rolne, a także łatwość zmiany lokalizacji urządzeń bez czasochłonnej i kosztownej modernizacji okablowania) na duże odległości i prezentowane w systemie informatycznym.

Dostęp via Internet pozwala też sterować elementami systemu będąc nawet w dużej odległości od samego gospodarstwa. Sterować można różnorodnymi urządzeniami, warunkiem jest możliwość podłączenia urządzenia do sterownika AGREUS® lub do sieci, która jest zarządzana modułami wykonawczymi AGREUS®. Korzystając z tej funkcjonalności użytkownik może sterować (w zakresie włączenia/wyłączenia), m.in.:

  • zaworami – zasilanymi prądem przemiennym lub stałym,
  • pompami,
  • oświetleniem – np. w szklarniach, na placach, w halach i magazynach,
  • roletami, przysłonami, oknami,
  • wentylatorami – np. w halach do przechowywania płodów rolnych, cebul kwiatowych,
  • bramami – np. wjazdowymi,
  • oraz wieloma innymi elementami.

Aplikacja mobilna

W celu zainstalowania aplikacji na telefonie z systemem Android otwórz na telefonie aplikację Sklep Play Google PlayWyszukaj aplikację o nazwie Agreus i kliknij Zainstaluj.

Możesz też pobrać aplikację za pomocą komputera. W tym celu wejdź na play.google.com i wybierz urządzenie, na którym chcesz zainstalować aplikację.

Realizowane funkcjonalności

  • Wielu użytkowników w ramach konta – właściciel konta może założyć konta swoim współpracownikom, przy czym każda uprawniona osoba ma możliwość definiowania swojego profilu wg indywidualnych preferencji, np. może tworzyć pulpity, widżety dla szczególnie istotnej partii danych itd.
  • Zarządzanie urządzeniami – aplikacja daje możliwość samodzielnego dodawania modułów do systemu, nadawania wyjściom i modułom przyjaznych nazw, dzięki czemu łatwiej powiązać moduły z już przyjętym nazewnictwem w gospodarstwie, określić położenie modułów na mapie.
  • Tworzenie grup wyjść – to funkcjonalność, która w szczególności ułatwia zarządzanie wyjściami.
  • Monitorowanie warunków glebowych – pomiar wilgotności, temperatury, stopnia zasolenia i innych parametrów gleby lub podłoża.
  • Monitorowanie warunków klimatycznych – pomiar wilgotności i temperatury powietrza, wyznaczanie temperatury punktu rosy i termometru mokrego.
  • Sterowanie nawadnianiem ad hoc jak i możliwość zapisywania utworzonych harmonogramów.
  • Sterowanie harmonogramami przy użyciu sztucznej inteligencji – warunkowanie uruchomienia harmonogramu odpowiednim poziomem wilgotności gleby dla pojedynczej sondy lub grupy sond zainstalowanych na danym obszarze.
  • Sterowanie włączeniami/wyłączeniami urządzeń podłączonych do modułów.
  • Kreślenie na mapie własnych obszarów, np. wyrysowywanie pól, obszaru gospodarstwa itd.
  • Generowanie raportów zmian temperatury, wilgotności, stopnia zasolenia w funkcji czasu – możliwość weryfikacji czy stopień nawożenia jest wystarczający.
  • Archiwizacja danych pomiarowych i zdarzeń – możliwość przeglądania danych sprzed wielu miesięcy i lat.
  • Alarmowanie i powiadomienia z aplikacji o zdarzeniach – użytkownik wskazuje, które zdarzenia są dla niego kluczowe i chciałby otrzymywać informację o wystąpieniu takiej sytuacji. Mogą to być zmiany wilgotności wykraczające poza pewne wartości, spadek temperatury wskazujący na możliwość wystąpienia przymrozków, brak komunikacji z modułem lub słaba bateria w urządzeniu bateryjnym.

Dostępność aplikacji przez przeglądarkę WWW to gwarancja dla użytkownika, że zawsze korzysta z najnowszej wersji aplikacji. Rozwiązania chmurowe mają też do siebie to, że dane użytkownika są zarchiwizowane i bezpieczne. W związku z tym, ponowna instalacja środowiska u użytkownika nie ma wpływu na ciągłość świadczonej usługi – wszelkie ustawienia, zdefiniowane harmonogramy są bezpieczne i dostępne „od ręki” po zalogowaniu się do systemu z każdego miejsca na świecie, z niemal dowolnego urządzenia.

Aplikacja mobilna AGREUS® jest również dostępna na urządzenia z systemem operacyjnym Android w wersji minimum 6.0. Korzystanie z aplikacji wymaga jej pobrania ze sklepu Google Play i zainstalowania na urządzeniu mobilnym.

Korzystanie z aplikacji, zarówno w wersji mobilnej jak i w przeglądarce WWW, jest uwarunkowane założeniem konta w systemie. Tylko użytkownik posiadający minimum jedną stację bazową, może takie konto założyć.

W tym rozdziale