Harmonogramy
Jedną z podstawowych funkcjonalności, jakie oferuje system AGREUS®, jest możliwość automatyzacji procesów nawadniania i sterowania. System pozwala na przygotowanie i zapisanie wielu złożonych harmonogramów sterujących pojedynczymi sekcjami i urządzeniami wykonawczymi oraz ich grupami, ustawianie harmonogramów cyklicznych z określonym interwałem lub o określonych godzinach, uruchamianie urządzeń w dowolne dni tygodnia, sterowanie warunkowe, sterowanie fertygacją, i wiele innych opcji.
W systemie AGREUS® wprowadzono dla rozróżnienia dwa typy harmonogramów:
- Programy nawadniania, które dotyczą zarządzania nawadnianiem – sterują sekcjami i pośrednio źródłami wody.
- Programy sterowania służące do automatycznego uruchamiania oświetlenia, ogrzewania, sterowania roletami i innym osprzętem podłączonym do modułów sterujących.
Zarządzanie programami
Lista harmonogramów dostępna jest po wybraniu z bocznego menu polecenia Harmonogramy. Użytkownikowi wyświetlone zostaną wszystkie programy nawadniania i sterowania utworzone w ramach danego konta systemowego.
Przykładowy widok z harmonogramami zawiera następujące elementy:
- Programy nawadniania i sterowania w postaci linii czasu z zaznaczonym czasem nawadnia/uruchomienia urządzeń. Kliknięcie w dowolny kafelek z sekcją lub osprzętem spowoduje wyświetlenie szczegółów harmonogramu.
- Przycisk służący do dodawania nowych programów.
- Przycisk wyświetlający legendę oznaczeń nawadniania i sterowania na osi czasu.
- Informacja o wybranej dacie, dla której wyświetlane są harmonogramy, wraz z przyciskami do zmiany daty o jeden dzień wstecz i do przodu.
- Przycisk kalendarza do wyboru daty, dla której zostanie wyświetlona lista harmonogramów.
- Przełącznik widoków – pole wyboru do przełączania widoku pomiędzy widokiem szczegółowym (wyświetla wszystkie sekcje/osprzęt i grupy w ramach danego programu oraz czasy ich uruchomienia), ogólnym, który wyświetla tylko nazwę programu i sumaryczny czas jego trwania oraz widokiem tygodniowym, który prezentuje informacje dające pogląd na temat nawadniania w ciągu całego tygodnia.
- Filtr – w widoku ogólnym pozwala na wyświetlenie samych programów nawadniania lub sterowania, wyszukanie sekcji, osprzętu lub grupy, dzięki czemu można sprawdzić, w jakich harmonogramach jest dana sekcja/osprzęt/grupa. W widoku ogólnym i tygodniowym umożliwia wyszukanie konkretnego harmonogramu (poprzez wpisanie fragmentu jego nazwy).
- Sterowanie globalne – przycisk służący do chwilowej zmiany czasów działania w programach, bądź ich czasowego zatrzymania. Dzięki niemu można wydłużyć (nawet dwukrotnie) lub skrócić (do 1/4) czasy nawadniania i sterowania zdefiniowane w programach.
Widok szczegółowy
Widok szczegółowy prezentuje harmonogramy z 'rozwiniętymi’ sekcjami, osprzętem i grupami. Aby wyświetlić taki widok programów, w polu wyboru w prawej-górnej części ekranu wybierz pozycję Szczegóły.
Programy nawadniania prezentowane będą na liście w takiej postaci, jak na powyższym przykładzie.
- Nazwa programu wprowadzona przez użytkownika.
- Częstotliwość uruchamiania – wyszczególnione dni tygodnia, lub okres (co ile dni) nawadniania/sterowania.
- Nazwy sekcji lub urządzeń objętych harmonogramem z podaniem czasu uruchomienia i liczbą cykli.
- Nazwy grup objętych harmonogramem z podaniem czasu uruchomienia i liczbą cykli.
- Linia oznaczająca aktualną godzinę – wyświetlana tylko dla bieżącego dnia.
- Kolorowe paski na osi czasu oznaczają planowane bądź wykonane działania.
Legenda oznaczeń
Trzy pierwsze paski – jasnoniebieski, jasnofioletowy i jasnozielony oznaczają zaplanowane działania (odpowiednio nawadnianie, fertygację i włączenie urządzenia wykonawczego), które będą miały miejsce w przyszłości.
Pozostałe kolory właściwe są dla działań z przeszłości. Niebieski, fioletowy i zielony oznaczają odpowiednio wykonane nawodnienie, fertygację i włączenie podłączonego osprzętu. Kolejne cztery właściwe są dla warunkowego nawadniania, fertygacji i sterowania. Ostatni, czerwony, oznacza błąd w wykonaniu harmonogramu.
Błędy w programach
Wykrzyknik wyświetlany obok ikonki symbolizującej sekcję, urządzenie wykonawcze lub grupę sekcji czy też urządzeń oznacza, że w harmonogramie są błędy. Mogą one mieć dwie przyczyny:
- Pusta grupa (przykład powyżej) – do harmonogramu co prawda nie można dodać grupy, która nie zawiera żadnych sekcji czy osprzętu, można jednak usunąć wszystkie sekcje/urządzenia z dodanej wcześniej grupy i pozostanie ona pusta w harmonogramie.
- Inne źródła wody (wtedy wykrzykniki pojawiają się we wszystkich sekcjach i grupach) – podobnie jak w przypadku pustej grupy – nie można dodać w programie nawadniania sekcji z różnymi źródłami wody, system jednak nie blokuje możliwości zmiany źródła wody w sekcjach już dodanych do harmonogramu.
Widok ogólny
Widok ogólny prezentuje harmonogramy ze 'zwiniętymi’ sekcjami, urządzeniami i grupami. Może być przydatny w sytuacji, kiedy na koncie jest znaczna liczba harmonogramów. Aby wyświetlić taki widok programów, w polu wyboru w prawej-górnej części ekranu wybierz pozycję Ogólny.
- Nazwa programu nawadniania lub sterowania, czas uruchomienia i jego częstotliwość.
- Linia oznaczająca aktualną godzinę – wyświetlana tylko dla bieżącego dnia.
- Kolorowe paski na osi czasu oznaczają planowane bądź wykonane zadanie. W tym widoku widzimy łączny czas nawadniania poszczególnych sekcji lub też uruchomienia poszczególnych urządzeń.
Widok tygodniowy
W widoku tygodniowym, dla każdego programu wyświetlana jest informacja, czy w danym dniu było nawadnianie, i czy zostało wykonane prawidłowo. Aby wyświetlić taki widok programów, w polu wyboru w prawej-górnej części ekranu wybierz pozycję Tydzień.
- Nazwa harmonogramu, czas uruchomienia i jego częstotliwość.
- Kalendarz z oznaczeniami dni tygodnia.
- Ikonka symbolizująca wykonane nawadnianie.
- Ikonka symbolizująca zaplanowane na dany dzień nawadnianie.
- Ikonka symbolizująca wykonanie programu sterowania.
- Ikonka symbolizująca zaplanowany na dany dzień program sterowania.
- Ikonka wskazująca na wykonaną fertygację.
- Ikonka symbolizująca zaplanowaną na dany dzień fertygację.
- Ikonka wskazująca na wystąpienie błędów podczas wykonywania nawadniania w danym dniu.
Tworzenie i edycja programu nawadniania
W celu utworzenia nowego programu nawadniania wybierz zakładkę Harmonogramy z bocznego menu aplikacji i kliknij przycisk „+” (dolny prawy róg okna aplikacji).
Następnie wybierz PROGRAM NAWADNIANIA.
W celu edycji już utworzonego wcześniej harmonogramu, wyświetl okno z jego szczegółami klikając wybrany program na liście harmonogramów i kliknij przycisk Edytuj widoczny w dolnej części tego okna.
Wyświetlony zostanie formularz dodawania (lub edycji) programu nawadniania.
- Wpisz nazwę tworzonego harmonogramu.
Wybór sekcji
- Kliknij przycisk + i wybierz sekcje lub grupy sekcji, dla których chcesz zdefiniować nowy harmonogram.
- Na zakładce Lista sekcji możesz wybrać pojedyncze sekcje do harmonogramu.
- Zaznacz sekcje, które mają być nawadniane w tworzonym harmonogramie.
- Możesz skorzystać z wyszukiwarki, jeśli sekcji jest dużo.
- Na dole kafelka z sekcją wyświetlana jest nazwa źródła wody, powiązanego z daną sekcją.
- Kliknij zakładkę Grupy sekcji, aby dodać do harmonogramu grupy sekcji, jeśli takie zostały wcześniej utworzone.
- Zaznacz grupy sekcji, które chcesz dodać do nowego harmonogramu.
- Kliknięcie w nazwę grupy ukazuje sekcje, które zawarte są w danej grupie.
- Kliknij OK, aby skończyć wybór sekcji i grup i wrócić do definiowania nowego harmonogramu.
Czas nawadniania
- Wprowadź czasy nawadniania dla poszczególnych sekcji.
- Jeśli chcesz wprowadzić jednakowe cały nawadniania dla wszystkich sekcji/grup, możesz zaznaczyć to pole wyboru. Czas nawadniania z pierwszej sekcji zostanie skopiowany do pozostałych sekcji, przy czym pozostałe pola edycyjne będą nieaktywne.
- Jeśli chcesz zmienić kolejność nawadniania wybranych już sekcji i grup, kliknij tę ikonkę i przesuń sekcję na właściwe miejsce na liście.
- Jeśli chcesz usunąć sekcję z programu nawadniania, kliknij przycisk kosza.
- Wybierz następnie sposób nawadniania – czy wszystkie sekcje i grupy mają być nawadniane jednocześnie, czy sekwencyjnie – każda sekcja będzie uruchamiana po zakończeniu nawadniania poprzedniej sekcji, zgodnie z kolejnością sekcji na liście.
- W kolejnym kroku wybierz liczbę cykli w programie. Domyślnie wybrany jest jeden cykl, możesz jednak wybrać więcej cykli, które będą powtarzane co wskazany czas.
Cykle nawadniania
- Wybierz w jaki sposób cykle mają być powtarzane: interwałowo – co określony czas, czy może o określonych godzinach.
- W przypadku nawadniania interwałowego, wybierz co jaki czas ma nastąpić start nawadniania. System, na podstawie sumy czasów nawadniania poszczególnych sekcji i wprowadzonego interwału, wyliczy jaki będzie czas przerwy w nawadnianiu.
- W przypadku wybrania rozpoczęcia cykli o określonych godzinach, a nie interwałowo, wprowadź godziny rozpoczęcia każdego cyklu.
Fertygacja
- Jeśli w harmonogramie wybrane zostały sekcje ze źródłem wody umożliwiającym fertgację (nawożenie z nawadnianiem), możesz określić, co ile cykli nawadniania ma zostać uruchomiona fertygacja.
- Możesz też nawozić uprawy co określoną liczbę dni. Wskaż wtedy interwał – co ile dni będzie następowała fertygacja, oraz cykle nawadniania, w których ma być obecne nawożenie.
Warunkowe nawadnianie
Możesz uzależnić wykonanie danego cyklu nawadniania lub fertygacji od panujących warunków środowiskowych zmierzonych przez czujniki podłączone do systemu AGREUS®.
- Zaznacz to pole wyboru, jeśli chcesz określić warunki dodatkowe nawadniania. W formularzu pojawią się dodatkowe pola do wypełnienia i opcje do wybrania.
- Na początek zdecyduj, czy spełnienie podanych dalej warunków ma skutkować uruchomieniem nawadniania, czy też pominięciem danego cyklu.
- Wybierz następnie dowolną wartość mierzoną przez system, która będzie miała wpływ na wykonanie nawadniania. Mogą to być wartości mierzone przez dowolny moduł systemu AGREUS®, grupę modułów (wtedy wyliczana jest średnia ze wskazań) lub wskazania z osprzętu podłączonego do systemu.
- Wybierz kiedy dany warunek będzie spełniony – wtedy, kiedy zmierzona wartość będzie mniejsza, równa lub większa niż określona dalej wartość graniczna.
- Określ wartość graniczną, osiągnięcie której będzie oznaczało spełnienie podanego warunku.
- Jeśli istnieje taka potrzeba, możesz określić drugi warunek, który będzie brany pod uwagę przy wykonywaniu danego cyklu nawadniania. Wybierz <lub> jeśli spełnienie jednego kryterium ma uruchamiać bądź pomijać nawadnianie. Wybierz <i>, jeśli spełnione muszą być oba warunki.
- Wybierz analogicznie drugą wielkość, która będzie uwzględniania w warunkowym nawadnianiu, określ znak równości i wartość graniczną.
Warunkowa fertygacja
- Zaznacz to pole wyboru, jeśli chcesz określić warunki dodatkowe fertygacji. W formularzu pojawią się dodatkowe pola do wypełnienia i opcje do wybrania.
- Następnie zdecyduj, czy spełnienie podanych dalej warunków ma skutkować uruchomieniem fatygacji, czy też pominięciem danego cyklu (nastąpi samo nawadnianie).
- Wybierz dowolną wartość mierzoną przez system, która będzie miała wpływ na wykonanie fertygacji. Mogą to być wartości mierzone przez dowolny moduł systemu AGREUS®, grupę modułów (wtedy wyliczana jest średnia ze wskazań) lub wskazania z osprzętu podłączonego do systemu.
- Wybierz kiedy dany warunek będzie spełniony – wtedy, kiedy zmierzona wartość będzie mniejsza, równa lub większa niż określona dalej wartość graniczna.
- Określ wartość graniczną, osiągnięcie której będzie oznaczało spełnienie podanego warunku.
- Jeśli istnieje taka potrzeba, możesz określić drugi warunek, który będzie brany pod uwagę przy wykonywaniu danego cyklu fertygacji. Wybierz <lub> jeśli spełnienie jednego kryterium ma uruchamiać bądź pomijać fertygację. Wybierz <i>, jeśli spełnione muszą być oba warunki. Pojawią się wtedy dodatkowe pola i opcje do wyboru, które należy wypełnić.
Częstotliwość i okres nawadniania
- Wybierz sposób określenia częstotliwości nawadniania, do dyspozycji masz możliwość określenia dni tygodnia – wtedy zaznacz dni tygodnia klikając w nie myszką, bądź okres – wtedy wprowadź co ile dni ma odbywać się nawadnianie.
- Wprowadź okres nawadniania – datę początkową i końcową, do kiedy dany harmonogram ma być wykonywany.
- Na koniec kliknij Zapisz, aby zakończyć tworzenie nowego harmonogramu.
- Jeśli chcesz zrezygnować z dodawania nowego harmonogramu, kliknij przycisk Anuluj.
- Możesz też skorzystać z wizualizacji harmonogramu na kalendarzu, w tym celu kliknij przycisk Pokaż podgląd.
Podgląd harmonogramu
Na podglądzie harmonogramu widoczne są następujące elementy:
- Sekcja nawadniania wybrana do harmonogramu.
- Grupa sekcji wybrana do harmonogramu.
- Oś czasu – bieżący dzień z zaznaczeniem przedziałów, w którym przewidziane jest nawadnianie.
- Kalendarz z zaznaczonymi dniami z nawadnianiem (niebieska kropka) i fertygacją (fioletowa kropka).
Szczegóły programu nawadniania
Po kliknięciu w kafelek harmonogramu w widoku ogólnym lub szczegółowym programów nawadniania wyświetlone zostanie okienko przedstawiające szczegóły wybranego harmonogramu.
- Nazwa programu nawadniania.
- Opcjonalny, dodatkowy opis programu.
- Sekcje i ich czas nawadniania.
- Grupy sekcji i czas nawadniania.
- Grupy sekcji i czas nawadniania.
- Graficzne przedstawienie nawadniania na osi czasu.
- Liczba cykli nawadniania wraz z czasem trwania pojedynczego cyklu oraz sumy czasów nawadniania we wszystkich cyklach.
- Godziny rozpoczęcia nawadniania poszczególnych cykli.
- Jeśli w danym programie nawadniania ustawiona została fertygacja, to w tym miejscu będzie wyświetlana informacja co ile nawodnień będzie ona uruchamiana, i w których cyklach.
- Dodatkowe warunki nawadniania (jeśli zostały określone) – na powyższym przykładzie nawadnianie jest uzależnione od wilgotności wskazywaną przez jedną z sond glebowych oraz temperatury podłoża zmierzonej przez tę samą sondę.
- Dodatkowe warunki fertygacji (jeśli zostały określone) – na powyższym przykładzie fertygacja jest uzależnione od wartości EC i MC mierzonych przez jedną z sond glebowych.
- Częstotliwość nawadniania informuje co ile dni, bądź w jakie dni tygodnia uruchamiany będzie dany program nawadniania.
- Zakres dat – od kiedy i do kiedy program nawadniania będzie aktywny. Brak daty końcowej oznacza, że program będzie uruchamiany do odwołania.
- Kalendarz z podglądem nawadniania – kolorowe symbole pod datą oznaczają wykonane bądź zaplanowane nawadnianie/fertygację.
- Kliknij Zamknij, aby zamknąć okno i powrócić do widoku programów nawadniania.
- Przycisk Edytuj powoduje wyświetlenie okna do edycji harmonogramu.
- Przycisk Pauzuj pozwala na czasowe zawieszenie wykonywania programu nawadniania. Jego kliknięcie spowoduje wyświetlenie formularza, na którym użytkownik będzie mógł wybrać okres, w jakim dany harmonogram będzie wstrzymany.
Pauzowanie programu nawadniania
- Przejdź do okna Informacje o programie nawadniania, klikając go na liście programów nawadniania.
- Kliknij przycisk Pauzuj widoczny w dolnej części okna ze szczegółami.
- Wybierz datę i godzinę, od kiedy wykonywanie programu nawadniania ma być wstrzymane. Domyślnie wybierana jest bieżąca data i godzina.
- Wskaż czas trwania przerwy w wykonywaniu harmonogramu. Możesz skorzystać z przycisków szybkiego wyboru.
- Jeśli skorzystasz z przycisków powyżej, data i godzina końca okresu wstrzymania wykonywania programu zostanie automatycznie uzupełniona. Możesz też skorzystać z przycisku kalendarza i zegara, aby określić datę i godzinę, bądź wpisać ją ręcznie.
- Na koniec potwierdź wprowadzone dane klikając przycisk OK.