W tym rozdziale

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-30

Zarządzanie osprzętem

Definicja

Pojęcie „Osprzęt” używane w systemie Agreus® oznacza różnego rodzaju urządzenia, takie jak: pompy, zawory, nagrzewnice, oświetlenie, rolety, deszczomierze, wiatromierze, czujniki ciśnienia, przepływomierze i inne akcesoria, które do współdziałania z systemem wymagają podłączenia za pośrednictwem modułów Agreus®.

Moduły przekaźnikowe AM-401 i moduły zaworowe AM-411 umożliwiają sterowanie urządzeniami wykonawczymi.

Moduł uniwersalny AM-600 posiada zarówno wyjścia umożliwiające podłączenie urządzeń wykonawczych, jak i wejścia cyfrowe i analogowe służące do podłączania czujników firm trzecich.

Lista osprzętu

Lista osprzętu wyświetlana jest w postaci kafelków, dostępna z menu Zasoby -> Osprzęt. Tutaj możemy dodawać nowe urządzenia, konfigurować je, przypisywać do poszczególnych linii wejściowych i wyjściowych modułów Agreus®.

W tym widoku możemy również zarządzać grupami urządzeń, które mogą być tworzone przez użytkownika np. na potrzeby sterowania.

Lista osprzętu
Lista osprzętu
W tej zakładce widoczne są następujące sekcje i funkcjonalności:
  1. Lista osprzętu – na liście wyświetlanej w formie siatki z kafelkami widoczne są urządzenia pomiarowe i wykonawcze podłączone do modułów systemu AGREUS® dostępne w ramach danego konta systemowego.
  2. Dodawanie nowego osprzętu – wywołuje formularz dodawania nowego urządzenia – szczegóły poniżej.
  3. Przeszukiwanie listy osprzętu – wpisując frazę lub jej fragment w pole wyszukiwania, lista osprzętu zostanie zawężona do tych urządzeń, w których nazwie występuje wyszukiwana fraza.
  4. Przełączanie widoków – przycisk ten pozwala przełączać się pomiędzy widokiem wszystkich urządzeń a widokiem grup osprzętu. Więcej informacji w sekcji Zarządzanie grupami osprzętu.
  5. Sortowanie listy – wybierz sposób sortowania osprzętu na liście – po nazwie bądź po typie urządzenia. Kliknięcie przycisku ze strzałką zmienia kierunek sortowania.
  6. Filtr – umożliwia ograniczenie listy wyświetlanych urządzeń zgodnie z wybranymi preferencjami, np. tylko urządzenia wykonawcze lub pomiarowe, lub tylko wybrany typ urządzenia.
Lista opcji do filtrowania
Lista opcji do filtrowania

Kafelek z osprzętem

Każde urządzenie zdefiniowane jako osprzęt – pompa, lampa, siłownik, deszczomierz itp. jest przedstawiony na liście osprzętu w postaci kafelka zawierającego podstawowe informacje o urządzeniu:

Kafelek z osprzętem
Kafelek z urządzeniem pomiarowym
Kafelek z urządzeniem wykonawczym
Kafelek z urządzeniem wykonawczym
  1. Nazwa urządzenia definiowana przez użytkownika.
  2. Dodatkowy, opcjonalny opis ułatwiający identyfikację osprzętu.
  3. Awatar właściwy dla wybranego typu urządzenia.
  4. Aktualna wartość odczytana z urządzenia (w przypadku urządzeń pomiarowych) bądź ostatnie włączenie i ewentualnie planowane najbliższe uruchomienie (w przypadku urządzeń wykonawczych).
  5. Status modułu Agreus®, do którego podłączony jest dany osprzęt.
  6. Przycisk służący do ręcznego sterowania urządzeniami wykonawczymi.
Oznaczenie statusu modułu

Kolorowa ikonka widoczna w lewym górnym rogu kafelka z osprzętem odzwierciedla stan modułu, z którym skojarzone jest dane urządzenie.

Nagłówki kafelków z osprzętem
Nagłówki kafelków z osprzętem

Zielona ikonka oznacza, że komunikacja z modułem odbywa się prawidłowo.

Szara ikonka oznacza, że moduł, do którego podłączone jest urządzenie został zdezaktywowany w systemie.

Czerwona ikonka oznacza, że dane przesyłane do systemu przez podłączony moduł są nieaktualne (są starcze niż 31 minut).

Brak ikonki oznacza, że dany osprzęt został co prawda utworzony w systemie, natomiast nie został podłączony do żadnego modułu Agreus®, przez które odbywa się komunikacja z systemem.

Dodawanie osprzętu

W celu dodania nowego urządzenia przejdź do widoku Osprzęt klikając z bocznego menu pozycję Zasoby -> Osprzęt.

  1. Kliknij klawisz Dodaj znajdujący się nad listą osprzętu. Otworzy się okno dodawania nowego urządzenia.
Dodawanie osprzętu
Formularz do dodawania osprzętu
  1. Wprowadź nazwę nowego osprzętu, który chcesz dodać do systemu.
  2. Dodaj opcjonalnie opis nowego urządzenia.
  3. Wybierz następnie rodzaj urządzenia: Wykonawcze lub Pomiarowe.
  4. Wybierz właściwy typ urządzenia z listy rozwijanej, której zawartość zależeć będzie od wcześniej wybranego rodzaju urządzenia.
Wykonawcze
Przykładowe typy urządzeń wykonawczych
Pomiarowe
Przykładowe typy urządzeń pomiarowych
  1. Po wybraniu typu i rodzaju urządzenia wyświetlone zostanie pole wyboru umożliwiające wskazanie modułu, do którego podłączone będzie urządzenie. Wybierz właściwy moduł.
  2. Wskaż właściwe wejście bądź wyjście (w zależności od typu osprzętu), go którego podłączony ma być dodawany osprzęt.
Dodawanie osprzętu 3
Wybór modułu i interfejsu, do którego podłączony ma być osprzęt
  1. W przypadku urządzeń wykonawczych możliwe jest łączenie ich w grupy. Zaznacz grupę (lub kilka grup), do której chcesz przypisać osprzęt. Możesz też utworzyć nową grupę klikając przycisk '+’. Więcej informacji o grupach znajdziesz w dalszej części tego rozdziału.
  2. Po uzupełnieniu wszystkich informacji definiujących dane urządzenie kliknij Zapisz, aby dodać nowy osprzęt do systemu.

Urządzenia wykonawcze

Urządzenia wykonawcze to takie, którymi można sterować za pomocą modułów Agreus®, to znaczy włączać je i wyłączać wykorzystując do tego sterowanie automatyczne lub ręczne.

Do sterowania można wykorzystać moduły AM-401, AM-411 i AM-600. W zależności od typu urządzenia wykonawczego można je podpiąć bezpośrednio do wyjść modułów sterujących bądź za pośrednictwem przekaźników.

Podczas dodawania urządzeń wykonawczych wyświetla jest lista wyboru różnego rodzaju urządzeń, dzięki czemu w aplikacji pojawia się stosowna ikonka, można również uzupełnić dodatkowe parametry. Jeśli urządzenia, które chcesz podłączyć nie ma na liście, wybierz typ „Inne urządzenie wykonawcze”.

Urządzenia pomiarowe

Urządzenia pomiarowe, które nie mają własnego modułu komunikacyjnego wymagają podłączenia do modułu uniwersalnego AM-600. Moduł ten wyposażony jest w różnego rodzaju wejścia cyfrowe oraz analogowe.

Wejście binarne

Wejście binarne to takie, które rozpoznaje dwa stany: zwarcie do masy oraz rozwarcie. Może więc służyć do rozpoznawania stanów różnego rodzaju przełączników oraz czujek alarmowych.

Dla tego typu wejścia dostępne są dwa dodatkowe parametry:

  • Stan normalny – umożliwia określenie, czy stan nieaktywny oznacza zwarcie do masy czy rozwarcie na wyjściu danego urządzenia.
 
  • Schemat kolorystyczny – pozwala wybrać sposób wyświetlania danego wyjścia na widżetach. Możesz zdecydować, czy stan nieaktywny ma być oznaczony jako szary, zielony czy czerwony. Podobnie, stan aktywny może być oznaczany kolorem zielonym lub czerwonym. Wszystko zależy od Twoich preferencji.
Wejście binarne
Wybór stanu normalnego i schematu kolorystycznego dla wejścia binarnego.
Wejście impulsowe

Wejście impulsowe zlicza każdorazowe zwarcie/rozwarcie, może być wykorzystane do podłączenia przepływomierzy impulsowych, deszczomierzy innych urządzeń, które a wyjściu dają sygnał impulsowy.

Dodatkowe parametry:

  • Jednostki – wpisz lub wybierz jednostki, które pojawią się obok wartości liczbowej. Dla deszczomierza impulsowego będziesz mógł wybrać mm lub l/m2, dla anemometru – m/s lub km/h, w przypadku innych urządzeń pomiarowych możesz wpisać dowolną jednostkę.


  • Mnożnik – współczynnik, przez który należy wymnożyć impulsy z urządzenia, aby otrzymać właściwą wartość.


  • Typ licznika – różnicowy, jeśli chcemy pokazywać chwilowe wartości (np. przepływ w jednostce czasu) lub przyrostowy, np. w przypadku liczników wody.
Wejście impulsowe
Dodatkowe parametry dla wejścia impulsowego.
Sygnał napięciowy 0-10V

Ten rodzaj interfejsu umożliwia podłączenie urządzeń, na których wyjściu pojawia się napięcie proporcjonalne do mierzonej wielkości. Interfejs 0-10V jest popularnym standardem stosowanym w przemyśle i automatyce.

Dodatkowe parametry:

  • Jednostki – wybierz lub wpisz jednostki właściwe dla mierzonej wartości.

 

  • Minimalne napięcie – wpisz minimalne napięcie właściwe dla danego urządzenia pomiarowego, na ogół będzie to wartość 0.

 

  • Maksymalne napięcie – wpisz maksymalne napięcie właściwe dla danego urządzenia pomiarowego. Będzie to na ogół 10V w przypadku urządzeń 0-10V lub 5V w przypadku urządzeń w standardzie 0-5V. Może to być też to inna wartość w zakresie od 0 do 10V, jeśli urządzenie pomiarowe ma inną specyfikację techniczną.

 

  • Wartość minimalna – wartość właściwa dla minimalnego napięcia. Na ogół będzie to 0.

 

  • Wartość maksymalna – wartość właściwa dla maksymalnego napięcia na wyjściu urządzenia pomiarowego.
Sygnał napięciowy
Dodatkowe parametry dla wejścia napięciowego.
Pętla prądowa 4-20 mA

Ten rodzaj interfejsu umożliwia podłączenie urządzeń, na których wyjściu pojawia się prąd, którego natężenie jest proporcjonalne do mierzonej wielkości. Interfejs 4-20 mA jest popularnym standardem stosowanym w przemyśle i automatyce.

Dodatkowe parametry:

  • Jednostki – wybierz lub wpisz jednostki właściwe dla mierzonej wartości.
 
  • Wartość dla 4mA – wartość właściwa dla minimalnego natężenia prądu na wyjściu urządzenia pomiarowego.
 
  • Wartość dla 20mA – wartość właściwa dla maksymalnego natężenia prądu na wyjściu urządzenia pomiarowego.
Pętla prądowa
Dodatkowe parametry dla wejścia prądowego.
PT1000

Ten rodzaj interfejsu należy wybrać w przypadku podłączenia rezystancyjnych czujników temperatury PT1000.

Jako jednostkę należy wprowadzić °C.

W tym rozdziale